OC z Bezpośrednią Likwidacją Szkody (BLS) – porównanie firm

W ciągu ostatnich kilku miesięcy nowa usługa kilku firm ubezpieczeniowych to gorący temat w branży ubezpieczeń komunikacyjnych. Określany przez część jako rewolucja, przez innych jako “pic na wodę”. Wprowadzono na rynek ciekawe rozwiązanie, które może być przyszłością ubezpieczeń komunikacyjnych, a może jest to tylko marketingowy haczyk, aby naciągnąć klientów na droższe OC? W tym wpisie przeanalizujemy OWU ubezpieczycieli, którzy oferują Bezpośrednią Likwidację Szkody z OC po czym sam będziesz wiedział czy warto zwrócić uwagę na takie rozwiązanie.

Na czym polega bezpośrednia likwidacja szkody?

Zanim porównamy oferty poszczególnych ubezpieczycieli warto objaśnić na czym tak dokładnie polega ta usługa. W tradycyjnym komunikacyjnym ubezpieczeniu OC, polisa, którą wykupujemy ma służyć jako zabezpieczenie naszych finansów w razie wyrządzenia szkody na mieniu lub osobie – z naszego ubezpieczenia OC pokrywane jest odszkodowanie dla poszkodowanych przez nas osób.

Jest to dobre rozwiązanie, jednak jako, że każda firma musi zaoferować taki sam zakres ubezpieczenia OC rozpoczęła się walka konkurencyjna na pakiety dodatkowe (co jest bardzo pozytywne), oraz walka o najniższą cenę ubezpieczenia. Kierowcy, którzy nie byli zainteresowani dodatkowymi pakietami MiniAssistance wybierali coraz tańsze OC. Logiczne  więc jest to, że im mniej ubezpieczyciel zarabia na polisach tym trudniej od niego uzyskać odszkodowanie (co jest bolączką mniejszych firm). Tak więc obecnie poszkodowani w zdarzeniach drogowych muszą często walczyć o uzyskanie chociaż części odszkodowania co zabiera nerwy, pieniądze i przede wszystkim czas.

Wobec takiej sytuacji więksi ubezpieczyciele wymyślili metodę na to, aby klient przywiązywał większą wagę do jakości ubezpieczenia niż jego ceny. Rozwiązaniem okazało się odwrócenie zasad wypłacania odszkodowania z OC. W bezpośredniej likwidacji w sytuacji, gdy jesteśmy poszkodowani uzyskujemy odszkodowanie od ubezpieczyciela u którego wykupiliśmy polisę OC natomiast dopiero on w naszym imieniu na zasadzie regresu odzyskuje zapłaconą kwotę od ubezpieczyciela sprawcy.

W teorii pomysł jest świetny ponieważ wykupując OC w dobrej firmie, która świadczy usługi na najwyższym poziomie możemy być pewni, że otrzymamy odszkodowanie w kilkanaście dni o odpowiedniej wysokości jednocześnie nie załatwiając wszystkich formalności samemu. Jest w tym sporo racji jednak taka usługa jest obłożona pewnymi ograniczeniami. Obecnie Bezpośrednią Likwidację szkód oferują takie towarzystwa ubezpieczeniowe jak PZU, Warta, Uniqa, InterRisk, oraz Allianz (jednak tylko w pakiecie z AC).

Jeśli ktoś woli wizualne zobrazowanie to zapraszam do obejrzenia tego filmiku (jest to reklama PZU jednak tak samo wygląda proces u każdego ubezpieczyciela) 🙂

Bezpośrednia likwidacja szkody PZU

BLS w PZU jest najbardziej rozreklamowany, a sama firma określiła to jako rewolucję na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Jakby nie patrzeć oferta BLS w PZU jest jedną z najciekawszych. Usługa nazwana jest jako PZU Auto Ochrona.

Najważniejsze zalety:
– Darmową usługa zarówno dla nowych jak i dotychczasowych klientów
– Oprócz wypłaty odszkodowania z naszego OC od PZU oferuje pokrycie kosztów holowania, parkowania, samochodu zastępczego oraz przeglądu technicznego
– wysoki limit odpowiedzialności towarzystwa (4 000 000 zł na jedno zdarzenie drogowe)

Ograniczenia:
– W zdarzeniu drogowym weźmie udział maksymalnie 2 pojazdy, a jeden z kierowców będzie sprawcą
– Kolizja wydarzy się w Polsce
– Podczas kolizji nie ucierpią żadne osoby
– Sprawca będzie posiadał ubezpieczenie OC firmy ubezpieczeniowej działającej w Polsce

Z dokładnym OWU PZU Auto Ochrona możesz zapoznać się tutaj
Sprawdź wysokość składki za OC z BLS w PZU klikając tutaj

Bezpośrednia likwidacja szkody Warta

Warta jako pierwsza wprowadziła BLS do swojej oferty. Usługa nazwana jest jako “Warta OC Szybka Wypłata”

Najważniejsze zalety:
– Darmowa usługa dla nowych klientów
– podobnie jak PZU Warta oprócz odszkodowania za uszkodzenia pojazdu wypłaci je także za uszkodzony bagaż, oraz pokryje koszty holowania, parkowania, dodatkowego badania technicznego i wynajmu pojazdu zastępczego
– Wypłata odszkodowania w ciągu maksymalnie 30 dni od zgłoszenia

Ograniczenia:
– Warta wypłaci odszkodowanie maksymalnie do 500 000 zł w ramach jednego zdarzenia drogowego
– Pojazd sprawcy będzie zarejestrowany w Polsce i do zdarzenia dojdzie na terenie Polski
– W kolizji wezmą udział maksymalnie 2 pojazdy, oraz nie będzie szkód na osobach

Aby zapoznać się z OWU usługi WARTA OC Szybka Wypłata kliknij tutaj

 

Bezpośrednia likwidacja szkody w InterRisk

InterRisk stworzyło oddzielne ubezpieczenie jakim jest InterCasco. Jako jedyna wymaga dopłaty kilkudziesięciu złotych do składki, aby BLS było aktywne. Dzięki temu klienci mają wybór czy chcą aby szkody były likwidowane przez InterRisk, czy bezpośrednio z ubezpieczycielem sprawcy.

Najważniejsze zalety:
– W ramach BLS InterRisk wypłaca odszkodowanie do 15 dni od daty zgłoszenia
– Maksymalna suma ubezpieczenia 1 000 000 euro

Ograniczenia:
– W zdarzeniu biorą maksymalnie 2 pojazdy, brak szkód na osobach, sprawca musi być ubezpieczony w polskim towarzystwie, a kolizja musi mieć miejsce na terenie Polski

Bezpośrednia likwidacja szkody w UNIQA

BLS w UNQA jest dostępne automatycznie dla każdego klienta posiadającego ubezpieczenie OC w tej firmie, nie wiążą się z tym dodatkowe opłaty. Oferta BLS UNIQA zasadniczo nie różni się od pozostałych dostępnych na rynku pod względem ograniczeń, oraz zakresu ubezpieczenia, jednak jako jedyna oferuje odszkodowanie za utracone korzyści w związku z uszkodzeniem pojazdu.

Bezpośrednia likwidacja szkody w Allianz

Allianz ze wszystkich towarzystw oferujących bezpośrednią likwidację szkody wypada niestety najgorzej co jest spowodowane tym, że usługa ta jest zarezerwowana dla klientów, którzy posiadają wykupione AC w Allianz. Zakres odpowiedzialności i ograniczenia w ramach BLS nie różnią się od oferty PZU, czy Warty, dlatego oferta Allianz raczej jest ciekawym dodatkiem dla kierowców posiadających AC w tej firmie niż dla nowych klientów poszukujących wyłącznie ubezpieczenia OC.

Co wybrać?

Podsumowując najlepiej prezentują się oferty PZU, Warty i UNIQA. InterRisk wymaga dopłaty jeśli chcemy skorzystać z BLS, natomiast Allianz dołącza możliwość bezpośredniej likwidacji szkód tylko w pakiecie z AC. Przed zakupem OC w którymkolwiek z wybranych towarzystw warto porównać składki i wybrać ofertę dającą najlepszą cenę w danym zakresie ubezpieczenia.
Przejdź, aby wykonać szybką kalkulację OC z BLS w PZU

Zachęcam również do podzielenia się w komentarzach swoimi doświadczeniami lub wątpliwościami odnośnie bezpośredniej likwidacji szkody 🙂
Pozdrawiam!

WygodneOC.pl